Kırım Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği, Kırım Türklerinin vatanlarından sürgün edilmelerinin 70. yılında Ankara Tandoğan Meydanı’nda bir anma mitingi düzenledi. Son yaşanan hadiselerle acıları bir kat daha artan Kırım Tatar Türklerinin seslerini ve vatan davalarını Türkiye ve Türk Dünyası’na duyurmak için düzenlenen mitingde Kırım Türkleri Derneği Genel Başkanı Tuncer Kalkay, Başkan Vekili Mükremin Şahin ve Kırım Tatar Milli Meclisi Türkiye Temsilcisi Zafer Karatay birer konuşma yaptılar.

Zafer Karatay yaptığı konuşmada “Kırım Türkleri için gün vatanları uğruna mücadele etme, vatan toprağına sahip çıkma günüdür. Türk ve İslam dünyasının Kırım Türklerine ve Kırım’daki hukuksuz işgale karşı desteklerini bekliyoruz. Bizim davamız sadece Kırım’ın davası değildir. Biz Kırım’ın yanısıra, Türk dünyasının kanayan yaraları olan Karabağ, Doğu Türkistan, Kerkük ve Ahıska Türklerinin davalarına da aynı şekilde sahip çıkıyor ve kendi davamızda da bütün Türk ve İslam dünyasının desteğini bekliyoruz” diye konuştu.

Türk Ocakları Genel Sekreter Yardımcısı Doç. Dr. Emrah Şenel, Prof. Dr. Yusuf Sarınay ve Türk Ocakları gençler mitingde hazır bulundular ve Kırım Türklerine destek oldular.