Eskişehir Türk Ocağı Gençlik Kolları geleneksel “Cumartesi Sohbetleri” Anadolu Üniversitesi öğrencisi Burhan Şamil ÇİFTCİ’nin ; “Tanzimattan Günümüze Türk Modernleşmesi” konulu sohbeti ile başladı.

 Sohbet öncesinde Ocak Başkanımız Prof. Dr. Nedim ÜNAL Türk Ocağı’nın haşmetli ve mehametli yapısıyla 101 yıldır bu Millete durmadan, yorulmadan hizmet ettiğini Türk Gençleri’nin de bilgi birikimine sahip kendi alanında uzman ve millet’in meselelerine duyarlı olması gerektiğini bu kapsamda da Gençlik Kollarımızın yapmış olduğu faaliyetlerin tamamen bu yönde olduğunu belirtti ve dönemim hayırlı olmasını diledi.

Daha sonra söz alan Gençlik Kolları Başkanımız Murat MUSLU Bahar döneminde yapılacak olan faaliyetlerimiz ve programlarımız hakkında ocaklı gençlere bilgi verdi. Ardından sunumunu yapan Burhan Şamil ÇİFTÇİ özellikle şu konulara değindi; Milletimizin hayatında son 200 yıldır var olan bir tartışmadır modernleşme. Osmanlı’nın 3. Selim 2. Mahmud dönemlerinde başlayan yenileşme hareketleri ve sonrasında 2. Abdülhamit ve cumhuriyetle devam eden bütün bu süreç modern bir devletin oluşturulması çabası idi. Tanzimat’ın ilanı ile daha da hızlanan bu sürecin iktisadi ve siyasal dinamikleri toplumumuzu dönüştürme çabalarıyla devam etmiştir. Halen devam eden bu süreci anlamak ve bugünki meselelerimize de bu açıdan da bakmamız gerektiğini vurguladı.