Doğum zamanı olan mevlit’e Peygamber (S.A.V.) etrafında oluşan milli ruhun bir ifadesi ve Türk Kültürünün bİr parçası olarak kabul etmek gerekir. Türk Ocakları olarak Peygamber efendimizin daha iyi tanınmasına, bilinmesine ve peygamber sevgisinin canlı tutulmasına hizmet eden kutlu doğum haftası programlarını önemsiyor ve destekliyoruz. Zira yüce dinimiz İslamı huzur ve mutluluğumuzun kaynağı aynı zamanda birlik ve bütünlüğümüzün sağlam harcı olarak görüyoruz. Kutlu doğum haftası münasebetiyle toplantımızda peygamber sevgisinin konuşulmasının uygun olacağını düşündük ve Tepebaşı Müftümüz Sayın Mustafa YILMAZ’ı davet ettik. Şimdi konuşmasını yapmak üzere Tepebaşı Müftümüz Sayın Mustafa YILMAZ’ı mikrofona davet ediyorum.” Şeklinde konuştuktan sonra söz alan Mustafa YILMAZ konuşmasında,

“ Cümlenizi saygı ile selamlıyorum. Bilindiği gibi kutlu doğum haftası miladi takvime göre peygamberimiz (S.A.V.) ‘in doğumunun hafta boyunca idrak edilmesidir. Bu sene 22’incisini kutluyoruz.gerçi bir Peygamberin doğumunu rebiülevvel ayının 12’inci günü olarak ta idrak ediyoruz. Ama diyanet işleri başkanlığı bu peygamber sevgisini kuran’ı anlamayı hafta boyu İdrak ettirmek suretiyle daha anlamlı bir hizmet vermek istiyor. İşte onun için nisan ayının 14 ile 20 si arasında kutlu kutlu doğum haftası kutlanıyor.

Bilindiği gibi kuran 610. Yılda indirilmeye başlandı. Bu sene kuranın indirilişinin 1400 üncü senesi. Kuran kelimesi ilk inen ayetten neşet etmektedir. İlk ayet ikra dır. Oku demektir. İkinci gelen ayette nunvelkalem suresidir ve yaz demektir. Üçüncü ayet ise insanları uyar anlamında metodik bir şekilde gelmiştir. Kelime manası ile kuran devamlı okunan güzel şey demektir.” Şeklinde konuştu.