2 Mayıs Pazar günü saat 10.30 da Yunus Emre Kültür Merkezinde “3 Mayıs Türkçülük Günü” hatırasına geleneksel olarak düzenlenen 8.Liselerarası Şiir Okuma Gününde Yavuz Bülent Bakilerin şiirleri okunacak. Bu yarışmaya bütün hanımları davet ediyorum.

Bu sene ki Hanımlar Kurulu faaliyetlerimiz içinde yer alan Orman Oluşturma ve fidan dikimini gerçekleştirdik. Orman Oluşturma ve yer konusunda bizlere yardımcı olan İl Çevre ve Orman Müdürlüğü, Ağaçlandırma ve Erozyon Kontrolü Şube Müdürü Orman mühendisi Belkıs DİNÇ’e çok teşekkür ederim. Kendilerini bu ayın konuşmacısı olarak davet ettik, bizleri kırmayıp geldiler.” dedi ve sözü Belkıs DİNÇ’e verdi.

        Hanımların büyük ilgi göstererek dinlediği Belkıs DİNÇ özet olarak, “Balkanların ve Ortadoğu’nun en büyük fidanlığı olan Eskişehir Orman Fidanlığında 1 milyon 762 bin 600 metrekarelik alanda yılda ortalama 30 milyon adet fidan üretimi gerçekleştiriyoruz.  

Türkiye’nin dört bir köşesine hatta Avrupa’ya bile fidan gönderiyoruz. 10 adet modern seramız bulunmakta ve yılda 4 milyon adet de tüplü fidan üretiyoruz. Orman Fidanlığında Karaçam, Ehrami Karaçam, Sedir, Ladin, Göknar, Mavi Selvi, Mavi Ladin, Mazı gibi ibreli türlerle, Akasya, Akçaağaç, Dişbudak, İğde, Badem, Ceviz, Atkestanesi, Cınar, Ihlamur, Sofora, Sarısalkım, Meşe, Aylantus, Mahlep gibi yapraklı tür fidanların yanında park ve bahçe peyzajında kullanılan çeşitli süs bitkileri de yetiştiriyor ve yaklaşık 200 türde fidan üretimi yapıyoruz.

Sürekli artan kalitemizle ülkemizin ihtiyaç duyduğu fidanlar tesislerimizde üretilmekte ve yurdun değişik bölgelerinden gelen taleplerin büyük çoğunluğu Orman Fidanlığımızca karşılanmaktadır. Fidanlığımızın amacı, erozyonla mücadelede ülkemizin yeşillendirilmesi çalışmalarına en büyük katkıda bulunmaktır. Orman Fidanlığı kuruluşundan günümüze kadar yaptığı fidan üretimi ve dağıtımı ile ülkemizin ağaçlandırılmasında büyük katkıda bulunmuştur” şeklinde konuştu.

Saat 12.30 sularında toplantıya son veren Ocaklı hanımlar, 05.06.2010 günü saat 10.00 da  Atışkan Otel’de Haziran ayı kahvaltılı toplantıda buluşmak üzere sözleşip dağıldılar.