Türk Ocağının Şubat ayında gerçekleştireceği; 14 Şubat Pazar günü saat 13.00 de Yunus Emre Kültür Merkezinde Sadettin ÖKTEN tarafından verilecek konferans “Şehir ve Medeniyet”, 19 Şubat Cuma akşamı yemekli aile toplantısı ve 21 Şubat Pazar günü saat 13.00 de Yunus Emre Kültür Merkezinde Eskişehir’ deki gazetecilerin katılacağı  “Gazeteciler Eskişehir’i konuşuyor” faaliyetlerin bilgisini aktararak, hanımların bu faaliyetlere de katılmasını istedi.

         Daha sonra ayın konuşmacısı Prof. Dr. İpek CİNGİ, “İlaç Etkileşimleri” konusunda Ocaklı hanımlara hitap etti. İki ucu keskin bıçak olan

ilaçların hastalıklardan korunmak ve iyileşmek için alınırken dikkat edilmesi gereken  “İlaç Etkileşimleri”  konusunda hanımların büyük ilgi göstererek dinlediği Prof.Dr. İpek CİNGİ özet olarak, “İlaç kullanımındaki artışla beraber, ilaç etkileşimleri hastalar ve doktorlar için etkinlik ve güvenlik açısından önemli hale gelmiştir. İlaçlar bir arada kullanıldıkları zaman birbirlerinin etkilerini değiştirebilirler. Bu değişim yararlı olduğu gibi bazen de istenmeyen yan tesirlerin oluşmasına neden olur.

Örneğin hipertansiyon tedavisinde kullanılan beta blokör grubundan bir ilaç, diüretik bir ilaçla birlikte kullanılırsa etkinliği artar. Bu kullanım doktor önerisi ile bilinçli bir şekilde yapıldıysa hasta için yararlı olur. Birlikte kullanılan ilaçlar bilinçsizce alınırsa hasta için önemli yan etkiler oluşturabilir.

         Bazı besin maddeleri ve bitkisel ilaçlar da ilaçların etkisini olumlu ya da olumsuz yönde değiştirebilir. Örneğin greyfurt suyu bazı ilaçların etkinliğini artırabilir.

         İlaç etkileşimleri sonucu ortaya çıkan etkide artma, azalma ya da yan tesirlerde artma hastaya zarar verebileceği gibi tedaviyi de olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle kronik hastalığı olup devamlı ilaç alan kişiler başka bir hastalık nedeniyle doktora gittikleri zaman, devamlı almakta oldukları ilaçları mutlaka bildirmelidir. İlave alınan ilaçların devamlı aldıkları ilaçla bir etkileşim yapıp yapmayacağı bilinmeli ve ilaç seçimi ona göre yapılmalıdır.” bilgisini verdi.

Saat 12.30 da toplantıya son veren Ocaklı hanımlar, 06.03.2010 günü saat 10.00 da tekrar Mart ayı Kahvaltılı Toplantıda buluşmak temennisiyle ayrıldılar.