Böylece, milletimizin tarih sahnesinden silinmemesi için bir teşkilat kurularak mücadele edilmesine önayak olmuşlardır. Türk Ocakları bu şekilde teşekkül etmiştir. Bundan üç yıl kadar sonra Çanakkale savaşının patlak vermesi üzerine Türk Ocaklarının kuruluşuna vesile olan bu tıbbiyeli öğrenciler gönüllü olarak katıldıkları Çanakkale Savaşında şehadet mertebesine ermişlerdir.

Ülkemiz üzerinde o günlerde kara bulutlar dolaşıyordu. Çanakkale ve İstiklal harbinde çok büyük bedeller ödeyerek kurduğumuz bu devleti ve bu asil milleti yine rahat bırakmadılar. Son 25 yılda sizlerin evlatlarınızın, eşlerinizin,  yakınlarınızın arasında olduğu nice gençleri şehit verdik, vermeye devam ediyoruz.

İnancımıza göre şehitler ölmez, onlar diridir, fakat biz bilemeyiz, anlayamayız.

Sizlerin verdiği şehitler Türk milletinin ve Türk devletinin yaşatılması için askeri mücadele verdiler.Bizler de Türk Ocakları olarak Türk devletinin, Türk milletinin yaşatılması için kültür mücadelesi vermekteyiz.Yani aynı mücadelenin farklı cephelerinde yer alıyoruz.

Bu sebeple sizlerle her yıl bir araya gelerek tanışmak, kaynaşmak ve dayanışma içinde olmak istiyoruzEskişehir Türk Ocağı Hanımlar Kurulu olarak Eskişehir Şehit Aileleri Derneğini bu üçüncü ziyaretimiz oluyor. Bu ziyaretlerin kaynaşmamıza, dayanışmamıza hizmet etmesini ve bir nebze olsun sizleri teselli etmesini temenni ediyor ve acınızı paylaşıyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle şehitlerimize rahmet, sizlere sabır, gazilerimize sağlıklı bir hayat diliyor, anneler gününüzü kutluyor, hepinizi en içten saygılarımla selamlıyorum. “dedi.

Şehit Anneleri Başkanı Nevin Gündüz “Bizler şehit eşi veya anneleriyiz. Şehit aileleri arasında yapılan ayırımdan dolayı bir çok aile mağdur durumda.  Bu durumu bir çok merciye anlattık fakat çözüm olmadı.  Geçen sene aldığı maaşı bu sene alamayan aileler var. Ne kadar mağdur durumda olsak da başımız dik ve şehit ailesi olduğumuz için şeref duyuyoruz. Ziyaretiniz bizleri çok mutlu etti.” şeklinde konuştu. Dernek Başkanı Ahmet Özaydın dernek çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Türk Ocaklı hanımlar sohbetin sonunda şehit annelerinin anneler günlerini kutlayarak ayrıldı.