ESKİŞEHİR TÜRK OCAĞI

2023 MİLLÎ KÜLTÜR BİLGİ YARIŞMASI MUHTEŞEM FİNALLERLE GERÇEKLEŞTİ

Eskişehir Türk Ocağı tarafından düzenlenen Ortaokullar arası XVI.  Millî Kültür Bilgi Yarışması’nın finali yapıldı.

Ortaokullar arasında öğrencilerimizin millî ve manevi değerlerini pekiştirmek, tarihî ve kültürel gelişmelerine katkı sağlamak üzere yirmi yıl önce çıkılan (salgın vb. sebeplerle birkaç yıl kesintiye uğrasa da) yolculuğun 16. yılına ulaşılmıştır.

Bu yıl 16.sı düzenlenen Ortaokullar Arası Millî Kültür Bilgi Yarışması, Hacı Süleyman Çakır Kız Anadolu Lisesi Salonunda saat 11’de finale kalan okulların, ( Gülay Kanatlı Ortaokulu, Şehit Teğmen Subutay Alkan Ortaokulu, Ticaret Borsası İmam Hatip Ortaokulu ve Namık Kemal Ortaokulu) bu okulların öğrenci, öğretmen, idareci ve velilerinin katılımıyla başladı.

Yarışmada, yarışmacı okullara ( Türk tarihini, Türk coğrafyasını, Türk Dünyasını ve edebiyatını, sanatını, sporunu ve vatandaşlık bilgisini kapsayan) 20 soru soruldu.

Yarışma sonunda Ticaret Borsası İmam Hatip Ortaokulu 1., Namık Kemal Ortaokulu 2., Gülay Kanatlı Ortaokulu 3., Şehit Teğmen Subutay Alkan 4. oldu. Yarışmanın ardından ödül törenine geçildi.

Ocak Başkanımız Prof. Dr. Nedim Ünal yapmış olduğu konuşmada özetle “yapmış olduğumuz bu faaliyetin adı ister istemez yarışma oluyor. Ne var ki bizim gayemiz yarışmanın ötesinde çocuklarımızın millî kültürümüze, değerlerimize, mukaddeslerimize ilgi ve alakalarını arttırmak; bu çocuklarımızı en güzel şekliyle yarınlara hazırlamak. Her şey birle başlıyor; Mustafa Kemal de Osman Gazi de Alpaslan da Timur da birdi. Acaba bu çocuklarımızın içerisinden de birler çıkar mı diye ümit ve heyecanla bu yarışmalara devam ediyoruz. Bu çocuklarımızın pak alınlarından öpüyorum. Başta aileleri olmak üzere yavrularımıza emek veren siz kıymetli öğretmenlerimizi de tebrik ediyorum.

Bir 19 Mayıs sonrası bu toprakları “Ebedi Vatan” kılan başta Sultan Alparslan, Osman Gazi ve Mustafa Kemâl Atatürk olmak üzere bütün şühedayı ve geçmişlerimizi rahmet, şükran ve minnetle yâd ediyorum.” dedikten sonra

Dereceye giren okullara başarı plaketi ve başarı belgesi, danışman öğretmenlere teşekkür beratı takdim edildi. Yarışmacı öğrencilere başarı belgesinin yanı sıra madalya, para ödülü ve kitap hediyesi verildi.

« arasında 3 »