ESKİŞEHİR TÜRK OCAĞI 2023 MİLLÎ KÜLTÜR BİLGİ YARIŞMASI MUHTEŞEM FİNALLE GERÇEKLEŞTİ

“Uluslararası Cevat Ülger İmam-Hatip Anadolu Lisesi birinci oldu.”

Eskişehir Türk Ocağı tarafından düzenlenen Liseler Arası Millî Kültür Bilgi Yarışması’nın finali yapıldı.

Liseler arasında öğrencilerimizin millî ve manevi değerlerini pekiştirmek, tarihî ve kültürel gelişmelerine katkı sağlamak ve yarınlara hazırlamak üzere başlatılan yarışma

Hacı Süleyman Çakır Kız Anadolu Lisesi Salonunda saat 13’de finale kalan okulların, (Cemal Mümtaz Sosyal Bilimler Lisesi, Uluslararası Cevat Ülger İmam Hatip Anadolu Lisesi, Fatih Fen Lisesi ve Eskişehir Anadolu Lisesi) bu okulların öğrenci, öğretmen, idareci ve velilerinin katılımıyla başladı.

Yarışmada, yarışmacı okullara ( Türk tarihini, Türk coğrafyasını, Türk Dünyasını ve edebiyatını, sanatını, sporunu ve vatandaşlık bilgisini kapsayan) 20 soru soruldu.

Yarışma sonunda Uluslararası Cevat Ülger İmam-Hatip Lisesi 170 puanla 1., Eskişehir Anadolu Lisesi 160 puanla 2., Cemal Mümtaz Soysal Bilimler Lisesi 150 puanla 3. ve Fatih Fen Lisesi 120 puanla 4. oldu.

Ocak Başkanımız Prof. Dr. Nedim Ünal yapmış olduğu konuşmada özetle; “Bu yarışmanın amacı evlatlarımızın millî kültürümüze, tarihimize ve mukaddeslerimize ilgilerini artırmak, duygularını canlı tutmaktır. Özellikle son kırk seneden bu tarafa eğitim sistemimiz, müfredatımız testlere boğulmuş vaziyette olduğu için çocuklarımız çok fazla metin okuması yapamıyor ve millî kültürümüze karşı ilgilerini geliştiremiyorlar. Eğitimimizi planlayıp yönetenlere karşı acaba bir örnek olabilir mi düşüncesinden hareketle bir avuç öğrenciye ulaşsak bile bu yarışmaları yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz. Ümit edilir ki Millî Eğitim Bakanlığı bütün Türkiye’de bu ve benzeri faaliyetleri arttırarak devam ettirir. Daha dün 104. Yılını idrak ettiğimiz ve bu kâinatta adımızı silmek isteyenlere karşı ilk adımını attığımız günler sonrasında; bu coğrafyanın nasıl vatan olduğunu, pahasının, bedelinin ne olduğunu; emperyalizmin bu coğrafyaya girdiğimizden itibaren başlatmış olduğu haçlı seferlerinin halen günümüzde de devam ettiğini; bütün bunlara karşı uyanık bulunmak ve yarınlara nasıl hazırlanmak gerektiğini, eski haşmetli günlerimize ancak böyle ulaşılabileceğini öğretmeye çalışıyoruz.” Ve ilave ederek;

“Bu çocuklarımıza emek veren bu günlere hazırlayan aileleri başta olmak üzere siz öğretmenlerimize minnetlerimi iletiyor, yavrularımızın alınlarından öpüyorum.”dedi.

Yarışmanın ardından ödül törenine geçildi. Dereceye giren okullara başarı plaketi ve başarı belgesi, danışman öğretmenlere teşekkür beratı takdim edildi. Yarışmacı öğrencilere başarı belgesinin yanı sıra madalya, para ödülü ve kitap hediyesi verildi.

« arasında 2 »