Eskişehir Türk Ocağı üyeleri ve Ocak gönüllüleri, Ramazan Bayramı’nın ikinci günü, öğleden sonra, Dernek Merkezinin bulunduğu Sivrioğlu Konağı’nda bayram kutlaması için bir araya geldi. Şehrimizin önde gelen sanayicileri, bürokratlar ve öğretim üyelerinin de bulunduğu seçkin bir topluluğun katıldığı bayram kutlamasında, Eskişehir Türk Ocağı Başkanı ESOGÜ Tıp Fakültesi Anatomi ABD öğretim üyesi Prof.Dr. Nedim ÜNAL, bir konuşma yaptı.

Ocak üyelerinin ve konukların bayramını kutlayan Prof.Dr. ÜNAL, konuşmasında “bayramların toplumsal hayâtımızdaki yerine ve önemine” dikkat çektikten sonra, Ramazan ayı boyunca yapılan faâliyetler hakkında bilgi verdi. “Ramazan müddetince, her akşam yaklaşık 200 kişiye iftar verildiğini ve böylece Ramazan iklimini doya doya yaşamanın lezzetine vardıklarını” söyleyen Prof.Dr. ÜNAL, gündemdeki ülke sorunlarına ilişkin açıklamalarda da bulundu. Konuşmasında, “Türkiye’nin ‘zor’ bir coğrafyada bulunduğuna” dikkat çeken Prof. Dr. ÜNAL, “Bizden önce onlarca medeniyeti bağrında yutmuş olan bu coğrafyada ayakta kalabilmenin, varlığını sürdürebilmenin başta gelen yolu, bu topraklarla ilgili hesabı olan ülkelerin plânlarını bilmek ve bu meşum plânları tesirsiz bırakacak önlemleri zamanında almaktır. Bu coğrafyada, gaflete dalmanın bedeli ağırdır. Yaklaşık bin yıldan buyana, her karışını mübârek şehit kanlarıyla sulayarak vatan yaptığımız bu topraklar için, bedel ödemeye devâm ediyoruz. Hergün, yurdun bir köşesinde Ocaklara ateş düşüyor, hânümanlar sönüyor. Gencecik yavrularımız, hayatlarının baharında, Türk Milleti hür ve müstâkîl yaşayabilsin diye, kanlarını-canlarını fedâ ediyorlar. Anaların gözyaşı akmaya devâm ediyor. Bu yavrularımız, şehâdetleriyle, vatana olan can ve kan vergilerini tereddütsüz ödüyorlar. Bizlere düşen, onlara lâyık olabilmektir. Hâinlerin ve onları destekleyen çevrelerin plânlarını altüst etmek için, tekrar söylüyorum, düşmanın amacını bilmek gerekir; ekonomiden millî savunmaya, eğitimden sağlığa, tarımdan şehirleşmeye, nüfus meselesinden ulaşıma konularına kadar, her hususta uzun vâdeli ve iyi düşünülmüş politikalar oluşturmak ve bunları kararlı bir şekilde uygulamak lâzımdır. İşte o zaman, şehitlerimize karşı vazifemizi lâyıkıyla yerine getirmiş oluruz. Biz bu topraklara hergün biraz daha sağlam bir şekilde bastıkça, ülkemizi daha mâmur ve yaşanılmaya lâyık bir hâle getirdikçe, ülkemize karşı girişilen her türlü hâinâne girişimin tesirsiz duruma getirilmesi de giderek daha kolaylaşacaktır.” diye konuştu.

Prof.Dr. ÜNAL’ın konuşmasının ardından, konuklara Türkistan pilavı ve ─Ramazan Bayramının nişânesi olan─ tatlı ikramı yapıldı.