Eskişehir Belediye Başkanlığı’nın, beyinlerimizi donduran bir kararla, şehir sokaklarına nasıl çarpık, nasıl çirkin, nasıl saçma-sapan isimler vermeye çalıştığını çeşitli örnekleriyle dikkatlerinize sunmuştum. Bu çok mühim konu üzerinde tekrar düşünmenizi istirham ediyorum.
Şimdi ismi değiştirilen şu sokaklara ve tam bir inkârla, aşağılık duygusuyla onlara bulaştırılmak istenilen şu Yunanca, Fransızca, İngilizce, Almanca, İtalyanca isimlere bakınız. Bu çirkin zihniyetten millet olarak utanç duymalıyız. Ve ismi değiştirilen sokaklara neden Türkçe isimler konulmadığını kendi kendimizi bir kere daha sormalıyız. İşte size yeni örnekler:

 Eskişehir Belediye Başkanlığı, Abide Sokağına, Şamandıra ismini koymak istemiş. Bulut Sokağına Kamarot sokak, Cami Sokağına Nikel Sokak, Gamze Sokağına Prens Sokak, Girgin Sokağına Despot Sokak,Gürbüz Sokağına Mansiyon Sokak, Fatih Sokağına Propaganda Sokak isimleri kararlaştırılmış.Dahası var. İsmi değiştirilen, Türkçe yerine, İngilizce, Fransızca, Yunanca isimler konulan bazı sokaklarımız da şöyle: Yayla Sokağına Karbon, Akyıldız Sokağına Arkeoloji, Erol Sokağına Paratoner, Gül Sokağına Paravan, Karanfil Sokağına Dedektif, Kıbrıs Sokağına Referans, Sütçü Sokağına Oktav, Uyanık Sokağına Refleks, Demir Sokağına Urartu, Sinan Sokağına Statü, Adak Sokağına Ordinat isimleri uygun bulunmuş.

Eskişehir Belediyesi, Yunanistan, Fransa, İngiltere, Almanya, İtalya belediyelerini bile şaşırtacak yeni yeni kelimeler bulup çıkarmış. Meselâ Can Sokağına Gotik, Cennet Sokağına Astronomi, Çiğdem Sokağına Astragan, Divan Sokağına Baryum, Dostluk Sokağına Granit, Porsuk Sokağına Epik, Şahin Bey Sokağına Klavye, Şen Sokağına Baron, Zafer Sokağına Peron, Yılmaz sokağına Poli, Şahin Sokağına Kakao, Çetin Sokağına Platform, Çevik Sokağına Plasman, Barbaros Sokağına Rövanş, Akağaç Sokağına Frekans, Akyol Sokağına Parabol, Atama Sokağına Jeoloji, Azim Sokağına izotop, Bahçeler Sokağına Pranga, Çiçekli Sokağına Kozmonot isimleri asılmak istenmiş.Eskişehir Belediyesi hızını alamamış. eski sokak isimlerini hırpalamaya devam etmiş. Çıkmaz Sokağına Diyalekt, Erenköy Sokağına Dublaj, Karataş Sokağına Kardomot, Yeşilırmak Sokağına Ekoloji, Aslan Sokağına Antitez, Beylik Sokağına Anofel, Böğürtlen Sokağına Karizma, Canan Sokağına Korniş, Ceylan Sokağına Hümanist, Zümrüt Sokağına Karikatür, Bahadır Sokağına Kriter, Doğuş Sokağına Rekolte, Bilgin Sokağına Poligon, Adalet Sokağına Aksesuar, Beğendik Sokağına Konsolos, Sarıgül Sokağına Polomit, Serhat Sokağına Prestij, Şenol Sokağına Bilardo, Yüksel Sokağına Kartel, Cumhuriyet Sokağına  Senfoni, Dirlik Sokağına Panama, Bereket Sokağına Politika, Hayat Sokağına Pozitif, Gonca Sokağına Kompetan, Kılıç Sokağına Hipotenüs, Serdar Sokağına Hokey, Eren Sokağına Soprano isimleri bulunmuş. Şimdi bu hazin, bu çirkin, bu köksüz uygulama karşısında milletçe düşünmeliyiz. Eskişehir Belediye Başkanlığı, baştan sona bu Yunanca, Fransızca, İngilizce kelimeler karşısında neden böyle iki büklüm? Burası Yunanistan mı? Fransa mı? İngiltere mi? Eskişehir Belediyesi yakın bir gelecekte acaba şehrin ismini de mi değiştirmek istiyor?

Meselâ Eskişehir’e Haçalapolis veya İoniapolis gibi bir isim mi düşünüyor?Eskişehir Belediyesinin bu akıl almaz bu vicdan kabul etmez keyfiliğine önce Eskişehir Türk Ocağı şiddetle karşı çıktı. Türk Ocağı Başkanı Doç. Dr. Nedim Ünal on binlerce Eskişehirli’yi harekete geçirdi.

Prof. Dr. Necmettin Sefercioğlu, Prof. Dr. Hamza Zülfikar, Rahim Er yazıları ve raporlarıyla Eskişehir Belediyesi’ni şiddetle tenkit ettiler. Ben de Türkiye Gazetesindeki köşemde İçişleri Bakanımıza öfke yüklü bir açık mektup yazdım. Bakanlık Eskişehir’e müfettiş gönderdi. Sonunda Eskişehir Belediyesi o köksüz, o mantıksız, o çirkin kararından vazgeçmek mecburiyetinde kaldı. Kararından vazgeçti ama Eskişehir Belediyesi, yazdırdığı bilmem kaç bin sokak levhası için aşağı yukarı 200 milyar lira zarara girdi.

 Hem güzel Türkçe’mizi bir Yunan veya Bulgar öfkesiyle tepeleyip kapı dışarı edenler, hem de halkın milyarlarını bir garip başıboşlukla savuranlar bunun hesabını  herhalde millet önünde de mahkemelerimizde de vereceklerdir.