MED-CEZİR
Bu gün ebedi Türk Tarihinin, kaderinin en önemli günlerinden birisinin başlangıcı. Dündar Taşer büyüğümüzün ifadesiyle Viyana bozgununda başlayan çekilmenin (Cezir’in), Med’e (yükselmeye) başladığı tarih. Son çekildiğimiz nokta. Sakarya Nehri kıyıları. Eskişehir’in Mihalıççık’ı hudutlarından başlayıp, Polatlı-Haymana’ya kadar yay biçiminde uzanan, Başkumandan Mustafa Kemal Paşa’ya “Hattı Müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır. O satıh bütün vatandır”, dedirten 100 km’lik bir cephe. Ve Türk Milleti’nin Tekalif-i Milliye (millî yükümlülükler) gereği bütün varını yoğunu Türk Ordusuna tahsis ettiği 22 gün 22 gecelik “Melhame-i Kübra (büyük kan gölü)”nın 13 Eylül’de zafer muştusuyla nihayetlenen günler.
100.YIL…
Bu gün o büyük zaferin başlangıcının 100. Yılı. Bu büyük muharebe olmasaydı; Vatan olmazdı! Bizler olur muyduk bilinmez!
Bu büyük zaferi Türk Milletine armağan eden ve bu büyük muharebeyi bir yedek subay harbine dönüştüren Başta Mustafa Kemal Paşa olmak üzere, adsız neferine kadar bütün mensuplarını, müjdelenmiş şühedayı minnetle, şükranla yâd ediyoruz.

ESKİŞEHİR TÜRK OCAĞI YÖNETİM KURULU