Türk Ocakları Genel Merkezi’nin her cumartesi düzenlediği Ocakbaşı Sohbetlerinin 26.04.2014 tarihli bu haftaki toplantısında Türkmensitan ve Azerbaycan’ın tarihi ve turistik mekanları konuşuldu. Kadir Tosun’un konuşmacılığındaki ve fotoğraflar ve hatıralarla dolu geçen programda konu “Türkmenistan ve Azerbaycan Gezisi İzlenimleri” idi.

Programın açılış konuşmasını Türk Ocakları Genel Sekreteri Prof. Dr. Mehmet Şahingöz yaptı. Şahingöz Türk Dünyası’nın her zaman Türk Milliyetçilerinin ilgi alanında olduğunu ancak genel olarak Türk Dünyası’na dair detaylı bir bilgi dağarcığına sahip olunmadığını ifade etti. Türk Dünyası’nın çok farklı yönlerinin bulunduğunu ve kültürel mirasımızın büyük çoğunluğunun bulunduğu bir coğrafya olduğunu belirtti. Konuşmacı Kadir Tosun’un Türk Dünyası coğrafyasını yıllardır adım adım gezdiğini ifade eden Şahingöz, konuşmasının ardından sözü Kadir Tosun’a bıraktı.

Konuşmacı Kadir Tosun emekli Ziraat mühendisi olduğunu belirttikten sonra, emekli olduğu günden beridir Türk Dünyası’nı adım adım dolaştığını ifade etti. Bu süreçte Türk Dünyası’na geziler yaptıklarını da söyledi. Amacının Türk Dünyası’nı milletimize tanıtmak olduğunu gördüklerini yazıya  dökerek hizmet ettiğini ifade etti. Konuşmasında hazırladığı ve gezilerinden derlediği fotoğraflarla bir görsel Türk Dünyası şöleni de yaşattı.

Türk Birliği’nin ve Turan’ın bir hayal olmadığını da ifade eden Tosun, “Avrupalıların nasıl Avrupa Birliği varsa bizim de Türk Birliğimiz olmalıdır” dedikten sonra gezilerden derlediği fotoğraflar eşliğinde Türkmenistan ve Azerbaycan’ın tarihi ve turistik mekanlarını tanıtmaya başladı.

Türkmenistan’dan başlayan Tosun, anlatımını Azerbaycan ile devam ettirdi. Türk ve İslam tarihine ait pek çok mekanı tanıtan Tosun konuşmasının ardından kendisine sorulan soruları cevapladı. Türk Dünyası açısından iyimser olduğunu sorular sorular esnasında ifade eden Tosun, hiçbir siyasi gücün devletlerin dahi özellikle Türkiye ve Azerbaycan arasındaki bütünleşmeyi engelleyemeyeceğini, toplumların sürekli iç içe geçtiğini söyledi. Bu sürecin diğer Türk Dünyası ülkeleriyle de devam edeceğine inandığını ve Türk Birliği’nin bir gün gerçek olacağını düşündüğünü ifade etti.

Soru cevap kısmının ardından program sona erdi.